در اینجا تصمیم دارم که یکی از ساده ترین و راحت ترین روشهای معمول در شراب سازی را برای شما بازگو کنم.

همانطور که گفتیم به صورت معمول شراب از دوران قدیم از انگور تهیه میشد و در دوران گذشته مردم از امکانات حال حاضر بهرهمند نبودند و بنابراین از روشهای سنتی استفاده میکردند.

من برای شما روش معمولی و بسیار سنتی تهیه شراب انگور را بیان می کنم و در صورت بروز هرگونه اشکال می توانید به طرح پرسش بپردازید تا شما را راهنمایی کنم.

روش سنتی شراب سازی

مواد لازم :

برای تهیه در حدود 10 تا 15 لیتر شراب خوب و قابل قبول نیاز به وسایلی ابتدایی دارید

یک گالن پلاستیکی 20 لیتری (ظروف شیشه ای هم توصیه میشود)

انگور شانی ( شاهانی – شاهی) 15 کیلوگرم

نبات 3 کیلو ( البته از شکر به میزان 3 کیلوگرم هم می توانید استفاده کنید ولی شکر باید به صورت محلول در آب و جوشیده باشد)

موم ، چسب، کیسه پلاستیکی، و یا هرگونه وسیله برای آب بندی و قفل کردن در بشکه یا ظرف.

روش تهیه :

پس از شستن انگورها برای زدودن خاک و احتمالن آلودگیهای دیگر و سم آنها را در روی سطحی مسطح و یا آبکش قرار می دهیم تا کمی آب خود را از دست بدهد . کمی نمناک بودن انگور زیاد مهم نیست.

سپس همه آنها را حبه کرده و از چوب جدا میکنیم. توجه کنید که هیچگونه چوب یا مواد زاید دیگر وارد گالن نگردد. پس از حبه کردن انگورهامی توانید به دو صورت عمل کنید.

1 – انگورها را در ظرفی کمی له کرده تا آب خود را از دست بدهد

2 – انگورها را همانگونه که هست به داخل گالن بریزید.

در هر دو مورد به خاطر داشته باشید که همه مواد اعم از آب انگور و هسته و پوست ، همه باید به داخل گالن وارد شود لذا رعایت بهداشت و شستن دستها تا آرنج کاملن ضروری هست. له کردن انگور این مزیت را دارد که به شما کمک می کند که در آینده که شراب آماده شد راحت تر و سریعتر آنره تصفیه کنید و همچنین عمل پس دادن آب از انگور سریعتر انجام می شود. ولی اگر این کار را نکردید باز هم انگور و عمل تخمیر به کار خود ادامه میدهند .

در روزگاران قدیم به خاطر حجم بالای انگور و کار زیاد انگورها را در تشتهای بسیار بزرگ می ریختند و با پا آنها را لگد میکردند..!!!! ولی ما به شما روش پا را توصیه نمیکنیم…!!!

هنگامی که انگورها حاضر شدند همه را به داخل گالن میریزیم و سعی کنید که همیشه یک سوم و یا نصف گالن یا ظرف شما خالی باشد تا بعدن به مشکل بر نخورید. اگر احساس کردید که گالن شما ظرفیت کافی ندارد میتوانید از دو گالن استفاده کنید و مقدار مواد را به نسبت تقسیم و نصف کنید.

در این مرحله، قسمت اول به پایان رسیده و حال برای مرحله دوم یعنی اضافه کردن نبات یا شکر برخی از شراب سازان روش خود را دارند اما در هر دو مورد منتهی به شراب خواهد شد.

نخست اینکه میتوانید شکر تغلیظ شده با آب یا نبات را همان موقع اضافه کنید و یا اینکه در مرحله بعد پس از ده روز این کار را انجام دهید.

اما توجه داشته باشید که میزان شکر بنا بر سلیقه ذائقه شما دارد و برخی افراد مزه شراب گس یا شیرین را بیشتر از شراب تند یا تلخ می پسندند. ولی شکر نباید از 5 کیلو گرم برای 15 کیلو گرم انگور بیشتر باشد.

نوبت به بستن در ظرف مورد نظر می رسد.با کیسه پلاستیکی در گالن را عایق کنید و با چسب یا موم دور آنرا بپوشانید. ( نگران گاز حاصل شده در آینده نباشید، چرا که اگر گالن 20 لیتری به میزان یک سوم یا نصف خالی باشد خطر انفجار گالن وجود ندارد)

پس از آب بندی در گالن میتوانید آنرا در دمایی متعادی و جایی تاریک قرار دهید تا ده روز.

…..

پس از ده روز :

پس از ده روز در ظرف شیشه ای یا گالن را باز کنید و به آرامی و با احتیاط این کار را انجام دهید که محتویات گالن به بیرون پرتاب نشود. مایع شراب را تست کنید تا ببینید به چه مرحله ای رسیده است و میتوانید برای آب سنجی از جدول استفاده کنید و یا به صورت سنتی با زبان طعم را تشخیص دهید. اگر فکر کردید که نیاز به شیرینی بیشتر دارد میتوانید در این مرحله باز هم شکر به آن اضافه کنید ( به میزان لازم )

نوبت به تخلیه و جداسازی انگورهای مرده است. همه انگورها را در تشتی از مایع جدا کنید و میتوانید دوباره آنها را بچلانید و با دست کمی چنگ بزنید تا تمام آب خود را از دست بدهد. شما به تفاله انگورها نیازی ندارید و باید دور ریخته شوند ولی هسته های انگور اساسی ترین قسمت کار هست که باید به داخل ظرف باز گردانده شوند. آب انگور باقیمانده و هسته ها را به ظرف باز گردانید و در آنرا دوباره به روش قبل محکم کنید. در این مرحله در صورت نیاز می توانید از ظرفهای بیشتری استفاده کنید و شراب را جدا کنید. برخی افراد نگران ترکیدن ظرفهای پلاستیکی هستند و این کار خیال آندسته افراد را آسوده میکند ولی اگر از همان ظرف استفاده کنید به روش یک سوم و نصف خالی نگرانی معنی نخواهد داشت. به هر حال شراب برای مرحله دوم آماده تخمیر هست و آنرا مانند مرحله اول در جایی تاریک و دمای متعادل 20 تا 25 درجه قرار دهید. از این مرحله تا 30 روز دیگر حتا اگر شراب از تولید گاز باز ایستاد در آنرا باز نکنید. پس از 30 روز میتوانید در آنرا باز کنید و شراب را باز هم تست کنید . بنا بر محل تولید و دما زمان تبدیل شراب متغیر هست ولی در کل بین 40 تا 70 روز شراب به روش سنتی آماده می گردد.

توجه داشته باشید که شراب شما همیشه در تاریکی باشد و پس از باز کردن در آن ، کف ظرف دارای لای و مواد تولید شده از انگور است که آن نیز قابل خوردن هست اما چون از کیفیت و شکل شراب می کاهد همیشه باید به روش سیفون با شلنگ یا فیلتر کردن جدا گردد. از جوراب زنانه و یا توری بسیار ریز نقش می توانید برای تصفیه هسته ها استفاده کنید و نیز برای لای ته ظرف سیفون کردن یا کاغذ فیلتر توصیه می شود. اما همه می دانیم که اگر ظرف تکان خورد لای ته ظرف با مایع مخلوط می شود لذا 24 ساعت در حالت سکون ظرف صبر کنید تا لای به کف ظرف رفته و بعد آنرا سیفون کنید.

پس از سیفون می توانید باز هم در شراب را ببندید تا باز هم با تولید گاز به مرحله نهایی تخمیر برسد و لی دیگر نیازی به قفل و موم کردن در نیست، یک کیسه پلاستیکی زیر در قرار دهید تا هوا وارد آن نشود. بنا بر ذائقه خود در انتها میتوانید کمی آب مقطر که تهیه آن ساده هست و یا آب جوشیده سرد شده به آن اضافه کنید تا میزان الکل شراب تنظیم گردد.

برای افراد بسیار مبتدی امکان دارد که در نخستین شراب گیری به مشکل برخورد کنند ولی نگران نباشید چون می توانید از مقدار کم شروع کرده و به طور نمونه با 1 یا 2 کیلو انگور امتحان کنید و سپس به میزان بالا اقدام به تهیه شراب کنید. ولی اگر به توصیه ها و جدول و دیگر مقاله ها خوب دقت کنید کار بسیار سختی در پیش ندارید. چون خود بنده از هر گونه میوه شیرین امکان شراب سازی را دارم….!!! پس شما هم می توانید.

About these ads